Menu Zamknij

Brexit – czyli jak dokonać eksportu do Zjednoczonego Królestwa?

Brexit Agencja Celna J&J pomoże Ci dokonać zgłoszenia wywozu towaru do Zjednoczonego Królestwa

Dzieje się! Wielka Brytania już wkrótce opuści Unię Europejską, (dokona się Brexit) co sprawi, że kompletne zmienią się dotychczasowe przepisy obowiązujące przy imporcie i eksporcie towarów z Wysp. Od 1 stycznia 2021 roku Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej stanie się „państwem trzecim” w stosunku do UE.

Oznacza to, że chcąc eksportować towary do Wielkiej Brytanii po Brexicie, konieczne będzie zgłoszenie celne całej tej procedury.

Jak dokonać zgłoszenia celnego towaru do Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej po Brexicie?

Jako agencja celna z wieloletnim doświadczeniem w branży, pragniemy poinformować wszystkich przedsiębiorców i podmioty prywatne, że chętnie pomożemy z Państwa zgłoszeniami. Operujemy stacjonarnie w Zabrzu i pracujemy w bezpośrednim sąsiedztwie względem tamtejszego Urzędu Celnego, ale nasze operacje obejmują całą Rzeczpospolitą.

Zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Administracji Skarbowej informujemy, że nie należy dokonywać zgłoszeń towarów do Wielkiej Brytanii z wyprzedzeniem, czyli przed Brexitem, gdyż zostanie ono z automatu odrzucone. Powodem będzie wciąż obowiązująca umowa z tym krajem, jaką zawarła Unia Europejska. Zapraszamy jednak do kontaktu z nami za pośrednictwem naszego Facebooka lub w zakładce KONTAKT.

Zawczasu postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania i rozpoczniemy proces przygotowania do złożenia dokumentów. Jednocześnie pragniemy zauważyć, że wszelkie towary, których przemieszczanie (tj. nadanie) rozpoczęło się przed końcem roku 2020, a zakończy się po tym okresie, będą traktowane jak przesyłki wewnątrzunijne. Mowa o tym w art. 199 rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej 2015/2447.

Brexit – zgłoszenie towarów unijnych do wwozu

Każdego, kto od pierwszych chwil 2021 roku (czyli po tym, jak stanie się Brexit) zdecyduje się wywieźć towar z Polski do Zjednoczonego Królestwa, dotyczy obowiązek złożenia zgłoszenia wywozowego. Brak wywiązania się z niego oznacza brak możliwości skorzystania z 0% VAT dla opisywanych towarów.

Zgodnie z art. 221 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 zgłoszenie wywozowe należy złożyć w:

  • urzędzie celnym odpowiednim dla eksportera
  • lub urzędzie celnym właściwym dla miejsca, w którym pakuje się towary lub ładuje je do transportu

Agencja Celna J&J z siedzibą w Zabrzu zaprasza wszelkie podmioty zainteresowane wysyłką towarów za granicę do kontaktu celem przeprowadzenia procedur celnych umożliwiających wyprowadzenie towarów z Unii Europejskiej do Zjednoczonego Królestwa.

Przypomina się o konieczności zarejestrowania eksporterów w usłudze e-Klient. Dalej nadany zostaje numer EORI, który upoważnia do dokonania eksportu. Jeśli nie posiadacie Państwo tego numeru, chętnie złożymy w Państwa imieniu wniosek o wydanie go.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *