Menu Zamknij

Brexit – co wiemy, a czego nie?

Odpowiadając krótko na tytułowe pytanie – niewiele. Pewne jest za to, że Brexit zmieni praktycznie wszystko, bo Wielka Brytania nie osiągnęła jeszcze kompromisu z Unią Europejską. Z pierwszym dniem nowego roku osoby, które zajmują się obrotem towarów między Zjednoczonym Królestwem a UE, będą musiały dostosować się do nowych procedur.

Trudno wierzyć wszelkim doniesieniom w sprawie potencjalnej umowy. Co jest pewne, to że do czasu oficjalnej informacji nie możemy liczyć na traktowanie inne, niż tzw. kraje trzecie. Negocjacje między Unią a Wielką Brytanią wciąż trwają, a to, kiedy się zakończą, jest zagadką.

Co się zmieni po Brexicie?

Każda firma, która prowadzi wymianę handlową z Wielką Brytanią będzie podlegać nowym-starym formalnościom celnym. Liczyć się trzeba (między innymi) z kontrolami na unijnych granicach.

Z dniem 1 stycznia 2021 Wielka Brytania zaprzestanie uczestnictwa w unii celnej (za wyjątkiem Irlandii Północnej). Tym samym stanie się zewnętrznym partnerem handlowym, który nie posiada żadnych ulg ani zniżek do momentu powrotu do UE lub wynegocjowania umowy.

Wszystkie przywiezione z Wielkiej Brytanii lub wywożone do Wielkiej Brytanii towary będą musiały zostać objęte procedurą celną. Sprowadza się ona do złożenia zgłoszenia celnego. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami za pośrednictwem naszej strony Facebookowej lub mailowo i telefonicznie (zapraszamy do zakładki „KONTAKT„)

Po 1 stycznia 2021 Wielka Brytania straci status państwa członkowskiego. Nie będzie już też podlegać przepisom Unii Europejskiej w dziedzinie VAT. Wewnątrzwspólnotowe dostawy i nabycia towarów, a także wewnątrzunijna sprzedaż wysyłkowa z tym krajem nie będą już miały miejsca. Wyjątkiem będzie terytorium Irlandii Północnej, gdzie nadal obowiązywać będą unijne regulacje VAT, jednakże wyłącznie w odniesieniu do obrotu towarowego.         

—WAŻNE!—

Co z paczkami, które zostały nadane, zanim nastąpi Brexit?

Towary, których przemieszczanie się z Wielkiej Brytanii do Polski lub z Polski do Wielkiej Brytanii rozpocznie się przed 01.01.2021 i zakończy po Brexicie, nadal będą traktowane dla celów VAT jako wewnątrzwspólnotowe. Po zakończeniu okresu przejściowego będą one jednak musiały zostać przedstawione organom celnym w Polsce i Wielkiej Brytanii. Może być konieczne udokumentowanie daty rozpoczęcia wysyłki.

Agencja Celna J&J posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie obsługi zgłoszeń celnych i odpraw przesyłek z całego świata. Dlatego każdego przedsiębiorcę i osobę prywatną, która zainteresowana jest nowymi przepisami, zapraszamy do KONTAKTU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *