Menu Zamknij

Wysyłka pomocy humanitarnej na Ukrainę

W czasach tak trudnych mało jest tematów, na które sytuacja w Ukrainie nie miałaby wpływu. Z przyczyn oczywistych dotyka ona także kwestii przesyłu towarów do Federacji Rosyjskiej i na objęte wojną terytoria Ukrainy. Oprócz paczek prywatnych i biznesowych granicę przekracza jednak także pomoc humanitarna na Ukrainę.

Każda polska placówka izby administracyjnej skarbowej wyznaczyła w ramach swoich struktur koordynatorów, których obowiązki obejmują właśnie zarządzanie pomocą humanitarną przeznaczoną na Ukrainę.

Zadania koordynatorów obejmują odpowiednie zajęcie się każdym z etapów dysponowania towarem, w tym także wywozu celnego, a także zgłoszenia planowanego konwoju. Kluczowa w tej sprawie jest ścisła i zorganizowana współpraca poszczególnych izb administracyjnych. Dzięki temu pomoc może być skuteczna i dobrze skoordynowana.

Wszyscy, którym zależy na pomocy Ukrainie, proszeni są o korzystanie ze strony pomagamukrainie.gov.pl. Znajduje się tam odpowiedni formularz. Alternatywnym sposobem jest zgłoszenie się do jednego z oddziałów celnych i zasięgnięcie potrzebnych informacji.

Towary do zgłoszenia

Osoba wysyłająca pomoc na Ukrainę zobowiązana jest do przekazania wykazu towarów, które mają zostać włączone w konwój. Jest to istotne dla celów statystycznych, a także w celu przefiltrowania przyjmowanych środków pomocowych. Wbrew opinii niektórych osób, konwoje pomocowe to nie okazja na wysprzątanie szaf.

Wywożone produkty objęte są procedurami AES/ECS2, stąd istotne jest zgłoszenie towaru w urzędzie celnym. Oczywiście towary, które zostaną do konwoju pomocowego przyjęte, nie zostaną obciążone kosztami ceł czy podatków.

Na naszej stronie znajdziecie aktualne informacje dot. przesyłu towarów na terytoria Rosji i Ukrainy. Na bieżąco staramy się uzupełniać je tak, by oddawały stan rzeczywisty. Informacje znajdują się we wpisie: Przesyłki pocztowe do Rosji i na Ukrainę.

Zapraszamy również do kontaktu. Nasza Agencja Celna nieustannie świadczy usługi i chętnie pomoże Państwu z przesyłkami. Znaleźć można nasz stacjonarnie, telefonicznie, mailowo i w zakładce KONTAKT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *